SZKOŁA WIERNA DZIEDZICTWU SZKOŁA PRZYJAZNA ŚRODOWISKU CZYTELNICTWO NASZE OSIĄGNIĘCIA PROJEKTY Tekstowa podstrona

CZYTELNICTWO

Akcja "Cała Polska Czyta Dzieciom"

Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka i to już od najmłodszych lat, odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika.

Rozumiejąc to i doceniając - nasze przedszkole, włączyło się do Akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

W ramach realizowanego cyklu spotkań z książką nauczycielki we wszystkich grupach codziennie, w trakcie poobiedniego odpoczynku, czytają dzieciom bajki.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych rodziców do wspólnego czytania.

PLAN DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH

CZAS REALIZACJI: rok szkolny 2016/2017
Plan realizowany będzie we wszystkich grupach wiekowych
MIEJSCE REALIZACJI: Samorządowe  Przedszkole Nr 1im. Kubusia Puchatka w Węgorzewie

CELE GŁÓWNE:
1. Wyrabianie w dziecku postawy czytelniczej.
2. Wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1. Wyrabianie nawyku czytania oraz zamiłowania do książek.
2. Wyrabianie nawyku dbania o książki i szanowania ich.
3. Zapoznanie z różnorodną literaturą dziecięcą.
4. Uwrażliwianie dzieci na piękno tekstu literackiego.
5. Zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom- uświadomienie roli czytania w życiu dziecka.
6. Kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego.
7. Włączenie rodziców w życie przedszkola i zachęcenie rodziców do korzystania z biblioteki
8. Rozbudzanie wyobraźni i poszerzanie wiedzy o świecie.
9. Wzmacnianie poczucia własnej wartości dziecka.
10.Budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem.
11. Przekazywania za pośrednictwem literatury wartości moralnych.
12. Uczenie nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów.
13. Przygotowanie dzieci do późniejszego, już samodzielnego wyboru książek.

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ:
Działania całoroczne:
* Codzienne czytanie dzieciom prze nauczycieli o różnych porach dnia: baśnie, bajki, wiersze.

* Zapraszanie rodziców do czytania dzieciom we wszystkich grupach wg umówionych terminów
* Zachęcanie rodziców do głośnego czytania dzieciom w domu
* Zapraszanie gości do głośnego czytania dzieciom w przedszkolu: przedstawiciele władz, personelu przedszkola, absolwentów przedszkola itd.

* Zachęcanie rodziców do korzystania z wymiany książek wg. projektu ,, Wędrująca książka’’,
- Zachęcanie rodziców do korzystania z Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Węgorzewie